Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/major3/domains/katar.edu.pl/public_html/comments.php on line 218
Leki na katar » Skąd bierze się katar?

Skąd bierze się katar?

W okresie przedwiosennym lub przedzimia, często występuje masowe zjawisko zachorowań. Jest to spowodowane przez stałe i znaczące różnice temperatur. Najczęstszym przykładem chorób w tym czasie jest katar.

Infekcja ta jest dość uciążliwa zarówno dla osób starszych jak i młodszych. Zazwyczaj trwa kilka dni, lecz czasami może przeciągnąć się na ponad tydzień. Powstawaniu kataru sprzyja obniżenie odporności. Ogólnie rzecz biorąc infekcja ta jest swoistą obroną organizmu przed wnikającymi do błony śluzowej nosa wirusami i bakteriami. Katar powstaje poprzez zapalenie śluzówki nosa. Następuje wtedy obrzęk śluzówki, przez co często mamy uczucie zatkanego nosa. Na początku infekcji powstaje zjawisko suchości w nosie, potem kichamy i zostaje wzmożone wydzielanie ze śluzówki, dzięki czemu można usunąć bakterie z nosa, aby nie dostały się dalej. Wydzielina ta na początku jest wodnista, czyli po prostu ciurkiem wycieka z nosa, następnie staje się śluzowa by wreszcie przekształcić się w ropną.

Chyba każdy, choć raz w swoim życiu doświadczył zarażenia katarem i przebył tę chorobę. Jest ona zmorą szczególnie dla tych ludzi, którym sprawia dyskomfort oddychanie za pomocą ust.