Jak leczyć katar?

katar.jpg Zaczerwieniony nos, smarkanie już w kolejną paczkę chusteczek, osłabienie. To wszystko nie kojarzy nam się zbyt dobrze. Wręcz przeciwnie. Katar jest zmorą ludzi już od bardzo długiego czasu. Więc co należy robić, aby skrócić czas choroby?

Niektórzy uważają, że walka z katarem nie przynosi upragnionych rezultatów i należy go jedynie przeczekać. Jednak w rzeczywistości trzeba próbować go zwalczać, gdyż może on przejść w stan przewlekły i w efekcie końcowym spowodować nawet zapalenie oskrzeli czy płuc. W przypadku kataru, najlepiej zostać w domu i odizolować się od otoczenia by nikogo więcej nie zarazić. W okresie kuracji należy przyjmować dużą ilość gorących płynów jak i również zażywać równie gorące kąpiele. Aby zwiększyć odporność organizmu trzeba do diety wprowadzić zdwojoną dawkę witaminy C. Osobie zakatarzonej, lekarze zlecają też zażywanie preparatów wapniowych. Dla wysuszonych nozdrzy świetną alternatywą jest smarowanie tych miejsc wazeliną lub maścią witaminową. Należy również odpowiednio wydmuchiwać nos, tzn. często używając jednorazowych chusteczek.

Katar trzeba zwalczać od razu nie czekając na jego dalsze skutki. Należy również starać się dostatecznie wcześnie zapobiegać jego złapaniu, by następnie uniknąć z nim walki.